Be Prepared for the 21st Century

First Charter October 1947 to October 1948:

Initial Leaders:
Committee Chair: Donald J. Corbett, Sr.
Committee members: Walter H. May, Claude Hasselwander, Harry E. Miller, Francis A. O'Brien, Joseph M. Geraghty
Institutional Representative: Rev. Walter E. Fleming
Scoutmaster: Eugene Sage
Assistant Scoutmaster: Richard Nothnagle
Assistant Scoutmaster: John R. Clarcq

Initial October 17, 1947 list of Scouts:
Brady, Gerald R. (transfer from Troop 123, School 52)
Carney, Gerald
Clarcq, John R. (from Pack 98)
Connorton, Arthur J. (transfer from Troop 123, School 52)
Cooper, Robert (from Pack 98)
Doherty, Robert
Downe, Roger
Doyle, Justin
Dunn, Thomas
Grove, Donald
Hanlon, J. Bruce
Kowalski, Frank
LaGasse, Edwin
LaVelle, Patrick
Lill, Lloyd R. (from Pack 95)
Maas, Robert
McGuire, Gerald
Piper, James
Regan, Charles A. (transfer from Troop 74)
Ruckdeschel, James W.
Ruckdeschel, Roger W.
Shindy, Kevin J.
Van Neil, Thomas A..
Walsh, Jay F.
White, Bernard D.
Winfield, William A. (from Pack 95)

Additions to troop in first year:
January 1948:
MaGuire, Dennis
Sheedy, Kevin J.
McGuire, Dennis (Age 13, transfer from Troop 19, Tay House)
Stevenson, Robert (Age 13, transfer from Troop 19, Tay House)
Stout, Richard E. (Age 14, separated & re-registered from Troop 74)
McWilliams, Thomas (from Pack 98)
Geiger, Frederick (Transfer from Troop 55)
Hasselwander, Alan (Age 14, Life Scout, served 2 years in Troop 19, Tay House)
Dailor, John E. (Age 14, Life Scout, served 2 years in Troop 19, Tay House)
Lynch, Daniel (Age 14, separated & re-registered from Troop 74)

February & March, 1948:
Herrington, George
Huurman, Walter
Hasenauer, John (Age 12, Tenderfoot, transfer from Troop 55; currently (2009) Troop Treasurer of Troop 37 Committee)
Connorton, James
Hasenauer, David (Age 14, First Class Scout, Transfer from Troop 55)
Waters, Donald (Age 14)

May & June, 1948:
Powers, Phil
Sellinger, Jerry
Corbett, Don (from Pack 95)
Hubert, James
Collins, Edward
Miller, Harry
Himmar, Eugene
Fleming, Bernard